FILTRY MECHANICZNE

ZASTOSOWANIE

Filtry narurowe są urządzeniami o wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystuje się je i w gospodarstwach domowych, i w przemyśle. Woda z długo eksploatowanych sieci wodociągowych i instalacji, a także pobierana ze studni często zawiera drobne zanieczyszczenia mechaniczne różnego typu takie jak: muł, piasek, blaszki rdzy, włókna itp. Filtracja mechaniczna ma na celu ich usunięcie z wody za pomocą specjalnych materiałów filtracyjnych. Ten stopień filtracji służy m.in. jako zabezpieczenie innych urządzeń do uzdatniania wody np. zmiękczaczy oraz dalszej instalacji i armatury przed uszkodzeniami mechanicznymi i zamuleniem.

BUDOWA

Filtry narurowe można stosować jako pojedynczy filtr bezpośrednio na rurę lub jako system filtrów w układzie szeregowym. Króćce przyłączeniowe korpusów wyposażone są we wkładkę mosiężną, która zabezpiecza gwint przed pęknięciem. Głowica korpusu wyposażona jest system odpowietrzający filtr, co ułatwia wymianę wkładów filtracyjnych. Klosz jest w kolorze przezroczystym, przez co dokładnie widać poziom zużycia (zanieczyszczenia) wkładu filtracyjnego. W filtrach domowych zmiana wkładu filtracyjnego powinna następować średnio po 3 miesiącach użytkowania albo w zależności od jego stopnia zanieczyszczenia.

EKSPLOATACJA

Przy montażu filtrów narurowych warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze w wielu przypadkach korpus filtra powinien być trwale zawieszony na ścianie za pomocą specjalnej płytki montażowej. Warto również pamiętać o tym, aby filtr zawsze był ustawiony pionowo. Podczas wymiany wkładów filtracyjnych należy odciąć wodę za pomocą zaworów na wlocie i wylocie z filtra. Klosz odkręcić można za pomocą specjalnego klucza nakładanego na filtr. Należy pamiętać że podczas wymiany wkładu z instalacji zleci pewna ilość wody. W pomieszczeniu powinna znajdować się kratka ściekowa lub pojemnik na wodę (np. wiadro).