FILTRY DO UZDATNIANIA WODY GŁEBINOWEJ

PO CO NAM ODŻELAZIACZE ?

Odżelaziacze to nic innego jak filtry wody wypełnione specjalnymi złożami które usuwają zanieczyszczenia z wody głębinowej a w tym żelazo. Składają się podobnie jak zmiękczacze z butli wypełnionej złożem oraz głowicy sterującej. W zależności od zasypu mają zbiornik na środek regeneracyjny lub nie. Dzięki nim możemy uzyskać jakość wody pitnej tam gdzie nie ma dostępu do wody miejskiej lub tam gdzie chcemy mieć dodatkowe źródło taniej wody.

UZDATNIANIE WÓD

Uzdatnianie wód można podzielić na dwie kategorie: uzdatnianie wody wodociągowej (miejskiej) oraz głębinowej (z własnego ujęcia). Oczywiście woda wodociągowa też najczęściej pobierana jest z podziemnych pokładów wody, jednak jej oczyszczeniem do norm jakości wody pitnej zajmują się miejskie stacje uzdatniana wody. To właśnie koszt uzdatniania przez miasto wpływa w większości na jej wysokie opłaty. W przypadku wody z własnego ujęcia – klienci muszą uzdatnić ją we własnym zakresie.  Firma AQUA POLAND umożliwia to dzięki zastosowaniu filtrów na wodę głębinową (tzw. odżelaziających). Oferta obejmuje stację dla małych i dużych gospodarstw domowych, ale także dla większych zakładów.

ZANIECZYSZCZENIA WÓD GŁĘBINOWYCH

Jest kilka źródeł zanieczyszczeń wód głębinowych. Żelazo przedostaje się do wody poprzez wymywanie skał magmowych, osadowych oraz gleby. Innym powodem są zanieczyszczenia, w tym ścieki przemysłowe z kopalni czy z zakładów metalurgicznych. Powodem wyższego stężenia żelaza w wodzie może być także korozja zbiorników i elementów instalacji (ten problem może pojawić się także w wodzie wodociągowej miejskiej). Przekroczenie żelaza w wodzie studziennej to nie jedyny problem, z którym borykają się klienci z własnymi ujęciami wody. Na drugim miejscu mamy mangan, wysoką twardość oraz wiele innych czynników wpływających na barwę, smak i zapach tej wody.Obecność zażelazionej wody potrafi spowodować wiele szkód, a korzystanie z niej jest bardzo uciążliwe. Należy zrobić wszystko, by jego ilość została zredukowana. Aby dobrać odpowiednie filtry wody – konieczne jest wykonanie szczegółowej analizy wody. Dopiero wtedy nasi specjaliści mogą ocenić jakie „lekarstwo” jest potrzebne, aby woda była zdatna do celów spożywczych i bytowych.

BADANIE WODY GŁĘBINOWEJ

Wodę do badania pod kontem zanieczyszczeń można oddać do praktycznie każdego laboratorium wodnego. Mogą to być laboratoria najbliższego sanepidu lub miejskich wodociągów, jak również prywatne placówki. Lista potrzebnych parametrów podana jest w naszym kwestionariuszu doboru SUW. Wystarczy nalać wodę głębinową do 1,5-litrowej butelki po wodzie niegazowanej, tak aby nie było w niej powietrza oraz owinąć ciemnym materiałem. Wodę jak najszybciej należy oddać do badania. Należy też pamiętać, iż źródła nieużywane, np. odwierty próbne, powinny być odpowiednio odpompowane. W przeciwnym wypadku nagromadzone zanieczyszczenia zaburzą nam wyniki a dobrana SUW będzie mocno przewymiarowana. Oprócz analizy wody bardzo przydatna w doborze jest podstawowa wiedza dotycząca instalacji pompy głębinowej oraz zapotrzebowaniu klienta na wodę. Wszystkie pytania oraz potrzebne parametry wody do zbadania znajdują się w pliku „kwestionariusz doboru SUW” w zakładce – pliki. Wypełnienie kwestionariusza to pierwszy krok klienta w celu dobrania filtrów uzdatniających wodę.

RODZAJE UJĘĆ WODY GŁĘBINOWEJ

Istnieje wiele metod uzdatniania wód głębinowych, jednak nie każda metoda jest uniwersalna i sprawdzi się w konkretnym przypadku. Należy pamiętać, że płytkie ujęcia wody korzystające z wody zaskórnej, mogą zmieniać swoje parametry w czasie. Dobranie stacji latem może sprawić, że po zimowych roztopach jakość wody się zmieni i filtry nie uzdatnią jej do wartości normowych. Najlepsze do uzdatniana są wody stabilne – głębinowe, oddzielone od powierzchni ziemi warstwami nieprzepuszczalnymi. Mamy wtedy pewność, że dobrana stacja będzie służyć przez wiele lat.

2018-12-30_22h19_16