FILTRY ODŻELAZIAJĄCE

FILTRY ODŻELAZIAJĄCE

Filtry uzdatniające wodę głębinową nazywamy bardzo często filtrami odżalaziającymi a cały proces odżelazianiem. Spowodowane jest to tym, że żelazo to główny i czasami jedyny składnik zanieczyszczeń  wody. Filtry te możemy podzielić na dwie kategorie: filtry wymagające napowietrzania wody oraz filtry wymagające środka chemicznego do regeneracji. Firma AQUA POLAND dysponuje wiedzą, które z nich będą najlepsze dla danej wody a każda stacja jest dobierana indywidualnie. Nawet najbardziej zanieczyszczoną wodę da się uzdatnić – zawsze jest to jednak kwestia kosztów. Poniżej opisane są podstawowe złoża i procesy uzdatniania.

NAPOWIETRZANIE WODY

Napowietrzanie wody to bardzo prosta ale skuteczna metoda wytrącania żelaza z wody głębinowej. Oczywiście wytrącone żelazo w kontakcie z powietrzem tworzy tzw. „kłaczki” które trzeba zebrać na złożach filtracyjnych, ale mówiąc o napowietrzaniu wody, mamy na myśli sprężarkę powietrza oraz zbiornik zamkniety o odpowiednim czasie przetrzymania wody. Może to być zwykły hydrofor ocynkowany z poduszką powietrzna lub specjalny mieszacz wodno-powietrzny. Im dłuższy czas kontaktu powietrza z wodą głębinową, tym lepsze efekty uzdatnienia. Niestety minusem tego procesu jest wielkość takiego systemu (zbiorniki potrafią być duże) oraz hałas sprężarki powietrza, która załącza się z każdym włączeniem pompy głębinowej.

FILTRY KATALITYCZNE

Filtry katalityczne składają się butli wypełnionej złożem oraz głowicy sterującej. Złoża płukane są wodą brudną lub czystą w zależności od jakości wody surowej. W przypadku płukania wodą czystą musimy gromadzić wodę w osobnym zbiorniku oraz zastosować oddzielną pompę płuczną. Płukanie wodą brudną wymaga dużej wydajności pompy głębinowej. Złoża katalityczne są ciężkie i nie wymagają substancji chemicznych do regeneracji. Wystarczy użyć wody o odpowiednio dużym natężeniu, aby wzruszyć i wypłukać frakcje filtracyjne. Filtry katalityczne usuwają żelazo oraz mangan z wody głębinowej. Dodatkowo służą jako filtr cząstek stałych (zawiesin, pyłków i drobinek).

FILTRY MULTIFUNKCYJNE

W przeciwieństwie do filtrów katalitycznych potrzebują substancji chemicznych do regeneracji. Po uzdatnieniu odpowiedniej ilości wody surowej musimy przerywać proces filtracji i zalać złoża regenerantem. Najczęściej jest to roztwór solanki oraz roztwór nadmanganianu potasu. Regeneracja zachodzi automatycznie za pomocą głowicy. Należy jednak pamiętać o regularnym uzupełniania zbiornika chemii regeneracyjnej. W zależności od złoża multifunkcyjnego można usuwać żelazo, mangan, siarczany, amoniak a nawet twardość wody.

ZMIĘKCZACZE WODY

Czasami woda głębinowa jest bardzo dobrej jakości i bez uzdatniania spełnia normy jakości wody pitnej. Tylko w takim przypadku można rozważyć montaż zwykłego zmiękczacza wody usuwającego z niej twardość. Jeżeli jednak istnieje ryzyko, że woda może ulec pogorszeniu (np. płytkie ujęcie, pola uprawne w pobliżu, zanieczyszczenia komunalne itp.) zaleca się wymianę żywicy zmiękczającej na multifunkcyjną. Jest droższa niż zwykła, ale usunie nadmiar żelaza i manganu w wodzie.

FILTRY NARUROWE

Do wody głębinowej nie powinno się stosować filtrów narurowych. Ich pojemność jest bardzo mała, wiec wkład, nawet przy niewielkim zanieczyszczeniu żelazem, szybko się zaczopuje (nawet kilka godzin). Taki filtr może całkowicie zablokować przepływ, a wymiana mocno zabrudzonego wkładu jest kłopotliwa. Zastosowanie filtra narurowego na wodzie głębinowej ma tylko sens przy idealnie czystej wodzie i bardzo małych przepływach. W innym przypadku należy zastosować filtry z automatycznym płukaniem na butlach zasypanych złożem.

DEZYNFEKCJA WODY

Coraz częściej wody głębinowe są skażone biologicznie. Bakterie i mikroorganizmy możemy miejscowo wyeliminować za pomocą np. chlorowania instalacji, ale w momencie gdy skażona jest gleba, problem będzie się powtarzać . W tym przypadku zawsze zalecamy zastosowanie lampy UV lub – w a przypadku większych instalacji – lampy UV razem z dozowaniem podchlorynu sodu na stałe (zestaw dozujący z pompą). Dezynfekcja jest zawsze ostatnim elementem stacji uzdatniania wody.

2018-12-30_22h17_34