ZMIĘKCZANIE WODY WODOCIAGOWEJ METODĄ JONOWYMIENNĄ

PO CO NAM ZMIĘKCZACZ WODY?

Twarda woda jest dużym problemem zarówno w gospodarstwach domowych jak i instalacjach wodociągowych. W zależności od miasta woda może mieć różny stopień twardości. Gdy woda ma powyżej 20 stopni niemieckich określana jest mianem twardej. O wodzie miękkiej możemy mówić gdy ma mniej niż 15 stopni twardości niemieckiej. Po zmiękczaczu otrzymujemy wodę miękką w graniach 5 stopni niemieckich. Zmiękczanie wody może przyczynić się do sporych oszczędności w domowym budżecie. Poczynając od zmniejszeniu ilości zużywanych produktów piorących i myjących, przez brak zastosowania specjalnych odkamieniaczy czy soli do zmywarki. Brak trudno usuwalnego osadu na armaturze łazienkowej, takiej jak powierzchnie wanny czy prysznica to także oszczędność czasu oraz kosztów na środki chemiczne. Dla osób o wrażliwej skórze zmiękczacz wody może być także rozwiązaniem problemów dermatologicznych. Dodatkowo napełniając woda pozbawioną twardości kocioł grzewczy wydłużamy znacznie jego żywotność  i wydajność.

Głowica zmiękczacza z sterownikiem i wyświetlaczem.

Żywica jonowymienna zmiękczająca.

ZASADA DZIAŁANIA

Zmiękczanie wody polega na usunięciu z wody składników powodujących jej twardość. Proces ten polega na zamianie jonów wapniowych i magnezowych, odpowiedzialnych za twardość wody, na jony sodu. Proces zachodzi w wymiennikach jonowych w trakcie przepływu uzdatnionej wody przez żywice jonowymienną. Zastosowane w urządzeniach monosferyczne żywice jonowymienne charakteryzują się wysoką sprawnością uzdatniania. Gdy zdolność jonowymienna złoża zostanie wyczerpana, poddawane jest ono regeneracji za pomocą solanki (nasycony roztwór soli). Regeneracja żywicy zmiękczacza zachodzi po wykorzystaniu przez użytkownika określonej objętości wody zmiękczonej. Jest to zależne od ilości żywicy (modelu MILDOGO). Im więcej żywicy posiada zmiękczacz tym więcej wody jest on w stanie zmiękczyć pomiędzy regeneracjami.

BUDOWA

Zmiękczacz wody należy zamontować na głównym przyłączu wody zimnej do budynku ale jeszcze przed kotłem. Ochroni to instalację grzewczą przed osadzaniem się kamienia. Przy montażu należy pamiętać o doprowadzeniu prądu oraz kanalizacji. Przed zmiękczaczem powinien być zamontowany filtr narurowy dla ochrony głowicy sterującej zmiękczacza. Aby umożliwić naprawę w przypadku ewentualnej awarii, warto pomyśleć o by-passie. Filtr zmiękczający złożony jest ze zbiornika ciśnieniowego z tworzywa sztucznego wzmocniony  włóknem szklanym o zwiększonej wytrzymałości i automatycznej głowicy ze sterowaniem objętościowym. Zmiękczacze kompaktowe typu MILDIGO posiadają specjalną obudowę (EASY, CRYSTAL, BASIC) w której znajduje się butla z żywicą i komora soli. Głowica sterująca przykryta jest chroniąca pokrywa. Działanie jest bezobsługowe – proces płukania sterowany jest automatycznie ale może być także wymuszony ręcznie. Zapewnia niezawodną i skuteczną eksploatację żywic przez wiele lat.

Zmiękczacz MILDIGO w obudowie kompaktowej BASIC.

Sól kamienna w formie pastylkowej do regeneracji żywicy.

EKSPLOATACJA

Aby zweryfikować poprawność działania zmiękczacz należy okresowo badać twardość wody wychodzącej po zmiękczaczu. Odpowiedzialny jest za to serwis AQUA POLAND. Twardość wody bezpośrednio po zmiękczaniu wynosi ok 0-1 dH i taka twardością należy napełnić domowy układ CO (należy pamiętać także o zastosowaniu inhibitora korozji). W głowicy mamy śrubę regulacji twardości za pomocą której do wody całkowicie miękkiej domieszamy część wody twardej. Wypadkowa tych dwóch wód powinna wynosić ok 4-5 dH dla wody bytowej. Należy zadbać o to aby ilość soli w zmiękczaczu nigdy nie była mniejsza niż 25 centymetrów od dna a nie większa niż połowa wysokości komory soli. W innym przypadku nie uzyskamy roztworu solanki o odpowiednim stężeniu i regeneracja zmiękczacza nie będzie prawidłowa.

SCHEMAT MONTAŻOWY KOMPAKTOWEGO ZMIĘKCZACZA WODY